Svatební den v dešti I. - jak to pravděpodobně bude vypadat?
Neexistuje snad nic romantičtějšího než polibek v dešti. Alespoň když jej sledujeme z pohodlí vyhřátého gauče našich obývacích pokojů. Je to jeden z mýtů, kterým se nás televize snaží krmit - totiž že romantické chvíle mezi partnery probíhající za úporného lijáku jsou příjemné. Nezapomenutelné? Možná! Příjemné? S tím bych se již odvažovala polemizovat.
Tak jak tak, přestože v romantických filmech je déšť přímo žádoucí, během našeho svatebního dne jej nechceme ani vidět a doufáme, že se mraky vyprší na míle daleko. Důvodů je hned několik. Pozastavme se především u těch praktických.
Romantika nade vše?
Celá logistika svatebního dne v dešti je složitější. Hosté přijíždějí s dary a květinami a nemají volné ruce na deštník. Koupili si zbrusu nové oblečení, takže nastává všeobecná frustrace a slovní boj s nezvratným osudem. Nevěstě se nutně zablátí krásná svatební sukně, která samozřejmě musí sahat až po zem, protože nežijeme v 50. letech. Pokud máme svatební obřad pod širým nebem, je déšť svatebčany vnímán jako úplná katastrofa. Všechny židle jsou hned mokré. Nevěsta musí přicházet k oltáři z poloviny zakrytá velkým deštníkem. Hudební aparatura za stovky tisíc je v ohrožení. Je chladno, s čímž nikdo nepočítal, když je svatba v létě a vybíral si šaty před více než měsícem. Nemluvě o tom, že téměř každé místo vypadá krásně, když svítí sluníčko, ale v šeru a mlze...
Chudák fotograf neví, co má dělat, takže nakonec skončíte s „uměleckými“ fotkami, které byly pořízeny zpoza stromu nebo s „psycho“ záběry z deseti centimetrů, které zdůrazní velikost nevěstiných nosních dírek a „zalesnění“ těch ženichových.
Co může déšť způsobit
Během hostiny musíte poslouchat stále dokola, "co to ti mladí mají za nápady pořádat svatební obřad venku". Napětí roste, protože ačkoli má místo konání obrovskou letní terasu pro 100 osob, všichni musí sedět vevnitř, kde není dostatek místa. Počítali jste totiž s terasou jako s "fixní" součástí sálu. Není úniku.
Největší hrůza však nastává ve chvíli, kdy přijde řada na focení novomanželů. Buď se uchýlíte k provizornímu focení v hotelovém pokoji, nebo budete odvážní a vyrazíte do deště. To ovšem pouze za předpokladu, že bude fotograf na tuto variantu připraven. V opačném případě však může prohlásit, že to nemá smysl a že si nenechá zničit drahý přístroj.
Odpoledne přijíždí kapela a nastává ještě větší hrůza, protože liják znemožňuje přenos aparatury do sálu, který je půl kilometru od parkoviště. Nevěsta vyšiluje, kapelník vyšiluje, svatebčané vyšilují. Chybí deštníky navíc. Ten, kdo svatbu zaplatil, má celý večer špatnou náladu, protože ho pronásledují hrozivé denní můry, ve kterých jsou jeho peníze bez slitování splachovány v záchodové míse.
Oslava končí předčasně v deset hodin, protože neustálé operativní řešení problémů s deštěm celý den je vyčerpávající. Ženich odnáší nevěstu do pokoje, ale svatební noc je narušována nejen únavou, ale i vzezřením nevěsty, která zapomněla na voděodolný make-up.
Na konci tohoto článku by mohla následovat očekávaná reklamní pointa - objednejte si profesionální organizátorku, která váš svatební den naplánuje od A do Z - a moje usmívající se tvář na fotografii nakonec. Ano, je to ta nejefektivnější varianta, ale nebojte se, můžete to zvládnout i jinak. Bude to chtít trochu představivosti, organizačních schopností a plánování, ale půjde to. Více se dozvíte v příštím blogu.